top of page

Презентація «Динамокольору» Олекси Грищенка в Лондоні

Презентація «Динамокольору» Олекси Грищенка в Лондоні 30 листопада в Центральному домі Союзу Українців у Великій Британії в Лондоні відбулась презентація монографії «Динамоколір», присвяченої художнику емігранту, який пережив усі потрясіння 20 століття – Олексі Грищенку (1883-1977).

 

Автор монографії – Віта Сусак, кандидат мистецтвознавства, в недавньому Куратор відділу європейського мистецтва 19-20 ст. у Львівській Національній художній галереї ім. Б.Г. Возницького у Львові. Це вже друга монографія дослідниці, а перша - «Українські митці Парижа. 1900-1939» вийшла у світ 2010 року. Ця книга обіймає біографії та долі багатьох українських художників .У ній автор вперше висвітлила український внесок у паризьку школу митців першої половини 20 століття. Тому не дивно, що саме Віта Сусак стала автором книги про Олексу Грищенка «Динамоколір».

 

Ініціаторами і меценатами монографії являються французький колекціонер Мішель Льєвр-Маркович і його дружина Марина.

 

Мішель Маркович за фахом економіст і фінансист, а за покликанням колекціонер, який збирає роботи художників-авангардистів. Крім того, він є нащадком козацького роду Марковичів. Предок Мішеля Андрій Маркович був полковником і другом гетьмана Івана Мазепи. Його сестра Анастасія, донька прилуцького орендаря Марка Марковича, вийшла заміж за гетьмана Івана Скоропадського. Їх старший син Яків одружився з донькою відомого українського військового і політичного діяча Павла Полуботка.

Alexis Gritchenko Dynamocolor London's presentation. Malab'Art Gallery

During the vernissage, at the Shevchenko Library & Archive, London, Notting Hill.

Alexis Gritchenko Dynamocolor London's presentation. Malab'Art Gallery

Michel Lièvre, Initiator and Patron of publication

Alexis Gritchenko Dynamocolor London's presentation. Malab'Art Gallery

Vita Susak, Art Critic and Author of the book

Alexis Gritchenko Dynamocolor London's presentation. Malab'Art Gallery. Michel Lièvre and Maryna Litvinchouk

Laurens Louy Device , Maryna Litvintchouk , Michel Lièvre and Laurent Melka (Gests)

Під час свого виступу на презентації книги Мішель Маркович зазначив, що 25 років тому в пошуках родичів поїхав до “Чернігівської губернії”. Жодного сліду своєї родини, на жаль, там не знайшов, але відкрив для себе Олексу Грищенка. Повернувшись у Францію він прочитав спогади художника «Україна моїх блакитних днів», де віднайшов те, про що колись розповідав йому його дід, нащадок українських козаків із села Сосниця, який повторив шлях Грищенка, потрапивши у Севастополь, а потім у Константинополь… Дуже близько сприйняв до серця ці спогади і зрозумів те, чого в дитинстві не зміг би.

Багатогранною була діяльність представників цього старовинного козацького роду. Вже у другій половині 19 – початку 20 ст. у родині Марковичів з’являються громадські і культурні діячі, історики, етнографи, письменники і музиканти, чия діяльність сприяла збереженню і передачі кращих культурних традицій українського народу. Мати й тета Мішеля народилися вже у Франції. Мішель Льєвр-Маркович народився в Ліоні. Закінчив бізнес-школу й магістратуру з економіки в Ніцці. Не дивлячись на те, що батьківщиною нашого гостя стала Франція, він продовжив зазначені традиції, вивчаючи українське мистецтво.

Alexis Gritchenko Dynamocolor London's presentation. Malab'Art Gallery

Gest, Michel Lièvre and Ludmila Pekarska (Curator the Shevchenko Library)

Мішель Маркович вже 17 років не тільки збирає, але й досліджує творчість Олекси Грищенка, видатного представника паризької школи зі світовою славою. За ці роки він зібрав дивовижну колекцію творів художника. Вісім з них – живопис і акварелі були також представлені на презентації монографії.

 

Колекціонер розповів як у 2000 році допомагав з організацією виставки в ЮНЕСКО “Взаємопроникнення. Митці українського походження в модерному мистецтві Франції 1900-1960”. Саме тоді він познайомився з Вітою Сусак. А згодом прибдав і першу роботу Грищенка. Твори художника є у збірках найбільших музеїв світу, а чудова монографія Віти Сусак, вважає колекціонер, дозволить повернути цьому майстрові місце, яке по праву йому належить.

 

Автор монографії Віта Сусак, розповідаючи про Олексу Грищенка зазначила, що він був одним з багатьох, хто прагнув «завоювати» Париж, і один з небагатьох, кому це вдалося.

Закінчивши Чернігівську семінарію він вирішив відмовитися від священства, але не відразу обрав мистецтво своїм головним фахом. Грищенко вчився в С- Петербурзькому, Київському і Московському університетах… Життя художника

не було легке. Він втрачав рідних, голодував, не міг відвідати батьківщину, його твори свідомо нищили… Відомі художники Франції підкреслювали особливий дар Грищенка як живописця. 70 його творів і архів повернулися в Україну (до Національного художнього музею в Києві) в 2006 році. Ця монографія – перше ґрунтовне дослідження, що охоплює всю творчість митця. Вона базується на архівних матеріалах, листах, раритетних публікаціях, більшість з яких вперше вводиться в науковий обіг.

Вечір був надзвичайно цікавим. Серед присутніх були українські дипломати, композитори, музиканти, представники духовенства, працівники культури інші. Всі з захопленням слухали виступи колекціонера і автора монографії, спілкувалися з ними, дивилися і фотографували оригінальні твори Олекси Грищенка, які були виставлені на презентації, купляли книги і підписували їх у автора і мецената видання.

Прийняття та спілкування продовжувалося до пізнього вечора… Надзвичайно приємно, що перша презентація монографії у Великій Британії відбулася в Центральному домі Союзу Українців в Лондоні. Перші дві презентації монографії пройшли в Україні – у Львові в Національній картинній галереї і в Національному художньому музеї в Києві.

 

Д-р Людмила Пекарська,

Куратор Бібліотеки і Архіву ім. Т.Шевченка в Лондоні

Text by Ludmila Pekarska, Curator of the Library and Archives of them. T. Shevchenko in London

www.augb.co.uk

Malab'Art Gallery
By Ludmila Pekarska | January 20, 2018 |

bottom of page